دکتر ایرج حق شناس

فوق تخصص بیماریهای نوزادان


Care And Feeding Of Infant At Home

دکتر ایرج حق شناس

استاد دانشگاه اصفهان ، متخصص کودکان از آمریکا و فوق تخصص نوزاد

توصیه های مراقبت از
نوزادان و کودکان در منزل

اصفهان، خیابان فردوسی ، جنب بانک مسکن ، ساختمان رضا تلفن : 2215560

www.drhaghshenas.com

1- نوزاد از بدو تولد تا شش ماهگی بطور انحصاری از شیر مادر تغذیه شود. شیر در روزهای اول کم است که آغوز نامیده می شود و برای نوزاد کافی است. به تدریج که نیاز نوزاد بیشتر می شود مقدار شیر هم زیادتر می شود.
2- از آب جوشیده، آب قند و گلوکز ، شیشه و پستانک استفاده نشود.
3- شیردهی براساس میل و نیاز نوزاد در شرایط شمناسب باشد.
4- قبل از هر شیردهی دستهای خود را بشویید.

5- 15 تا 20 دقیقه بعد از شیرخوردن آروغ نوزاد را بگیرید، در صورتیکه نوزاد زیر سینه به خواب برود احتیاج به بیدارکردن و گرفتن آروغ ندارد، او را به روی پهلوی راست بخوابانید که در صورت استفراغ، شیر به ریه برنگردد و از عوارض آن جلوگیری شود، مدتی که گذشت او را به روی پهلوی چپ بخوابانید.

6- جهت جلوگیری از ترک و زخم سینه در موقع شیردهی تمامی هاله سینه (قسمت قهوه ای رنگ) داخل دهان نوزاد باشد یعنی چانه نوزاد روی سینه مادر باشد و پس از پایان شیردهی در صورت زخم بودن سینه مقداری از شیر خود را به سینه بمالید.
7- از قرار دادن نوزاد در نزدیکی پنجره و بخاری اجتناب شود.

8- از گرم نگه داشتن بیش از حد نوزاد با لباس خودداری شود و لباس طوری پوشانیده شود که نوزاد عرق نکند، بهترین دمای بدن نوزاد در زیر بغل 36،5 می باشد. بهترین دمای اطاق برای نوزاد 24 الی 25 درجه و بهترین درجه رطوبت 40 الی 45 می باشد. دمای اطاق برای نوزاد زیر دو کیلوگرم 26 الی 27 درجه می باشد.

9- از تشک و کیسه خواب پشم شیشه (الیاف صنعتی) بعلت گرم کردن بیش از حد نوزاد و حساسیت زا بودن کمتر استفاده شود.
10- از گذاشتن بالش زیر سر نوزاد و شیرخوار خودداری شود.
11- در اطاق و هوای مناسب نوزاد احتیاج به کلاه و جوراب و لباس سراسری ندارد.
12- تا زمانیکه بند ناف وجود دارد از حمام کردن نوزاد خودداری کنید. بعد از افتادن بند ناف ، نوزاد هفته ای دو بار در اطاق حمام شود. در صورت استفاده از حمام درب حمام نیمه باز باشد تا از گرمازدگی نوزاد جلوگیری شود.

13- هیچ نوع ماده ضد عفونی کننده از قبیل الکل سفید ، بتادین و ... برای ناف استفاده نشود و از قرار دادن ناف درون پوشک خودداری کنید و از ناف بند استفاده نشود و با آب خیس نشود.
14- اطاق نوزاد بایستی روشن باشدولی استفاده ازنور آفتاب مستقیم مضراست.
15- به منظور سلامتی نوزادان و شیرخواران از دود کردن اسپند ، استفاده از پودرهای آرایشی ، عطر ، ادکلن ، سیگار و گلهای معطر خصوصاً گل مریم اجتناب فرمائید.

16- بـزاق شیـرخواران از 3 ماهگـی جاری می شـود و حدوداً یکسـالی می توانند آب دهان را قورت دهند.
17- عطسه و گرفتگی بینی در ماههای اول طبیعی است و علامت سرماخوردگی نیست. مدفوع نوزادی که شیر مادر می خورد آبکی و بلغمی وتعداددفعات آن نسبتاً زیاداست (شبیه مدفوع اسهالی) ولی چنانچه حال عمومی نوزادخوب و وزن گیری مناسب باشد اسهال نمیباشد.
18- جهت جلوگیری از خشکی و سوختگی پوست بدن از روغن بادام شیرین یا وازلین استفاده شود و به هیچ عنوان از پودر استفاده نشود.

19- برای تمیز کردن بینی نوزاد یا گرفتگی بینی از اسپری کلرور سدیم (65%) استفاده فرمائید .
20- برای جلوگیری از عفونت انگشتان دست نوزاد از کوتاه کردن ناخن در هفته های اول تولد خودداری فرمائید

21- از فشار دادن سینه های متورم نوزاد و ماساژ دادن آن اجتناب فرمائید.

22- در هنگام پریدن شیردرحلق نوزاد آرامش خودراحفظ کرده ویک تا دو ضربه به کف پای نوزاد زده تاگریه کندو شیراز دهان نوزاد خارج شود.

23- هرچه نوزادملاقاتی کمتر داشته باشد سالمتر است خصوصاً افرادی که سرفه و عسطه می کنند، سیگاری هستندیاراهنمائی نادرست می کنند.
24- اگر نوزاد در روزهای3و 4 تولد زرد شد حتماً به پزشک مراجعه کنید.

25- مادران شیرده از خوردن بیش از دو لیوان شیر در روز ، پیاز، سیر، شکلات ، کاکائو ، نسکافه ، خیار سبز و خیارشور خودداری کنند.
26- از مصرف شربت های مولتی ویتامین گران قیمت برای شیرخواران و اطفال به علت هزینه زیاد و ارزش درمانی کم اجتناب شود.
27- به شیرخواران زیر یکسال عسل ـ سفیده تخم مرغ ـ غذای ترش ـ شیرین و ادویه دار و شیر پاستوریزه داده نشود.

28- استفاده ازلاک به علت داشتن سرب و ارسنیک وپاک کردن آن با استن که درتماس با پوست جذب می شود برای اطفال مضر می باشد.
29- خانم ها با بچه بغل روی صندلی جلو اتومبیل سوار نشوند.
30- باداشتن بخاری گازی از دستگاه بخور سرد و یا گرم استفاده نفرمائید.

31- به منظور وزن گیری بهتر اطفال و شیرخواران از دادن موز ـ خیارسبز چای بیسکوئیت ـ پفک ـ چیپس ـ شکلات ـ آدامس ـ آجیل ـ پسته هویج اصفهان (به علت آبیاری با آب زاینده رود) ـ سوسیس ـ کالباس نوشابه ـ ساندیس ـ شیر کاکائو ـ بستنی ـ یخمک ـ لواشک و مشابه آن خودداری شود.
32- غذای توصیه شده برای کودکان دو سال به بالا شیر نصف لیوان روی دو تا سه مرتبه، میوه روزی یک مرتبه ـ یک روز در میان یک عدد تخم مرغ ـ غذای سفره (روزانه) ، در صورتیکه یک مرتبه غذای پختنی باشد برای دفعه بعد نگهداری شود، عصرانه نان و پنیر و گردو کره و مربا و امثال آن.

Dr haghshenas


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان فردوسی ، ساختمان رضا
تلفن : 32230407 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

جواد [ 1394-06-25 ]
با سلام و تشکر از مطالب ارزنده شما در خواست می شود در رابطه با کولیک نوزادی و بهترین راه درمان نیز بندهایی به مطالب ارزشمند فوق اضافه شود. با احترام

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیاطلس پزشکی نوزادانفیلم مستند طبیبان حاذقسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرEndocrine DisordersGenetic DisordersHigh Risk New BornsHyper BilirubinemiaInfectious DisordersMedical articlesMetabolic DisordersAddressObse infantAtlas of Persian NeonatologyRefrenceCare And Feeding Of Infant At HomeSkeletal AbnormalitiesIntroductionSkin DisordersMedical articlesTeratomasTwin and multiple baby and conjoined twinsAbdominal wall defectsBrain DisordersChromososome Disorders